Одержання гранту може дати поштовх в розвитку підприємства або стати джерелом фінансування для розвитку власної справи. Багато підприємців зараз одним з джерел фінансування власного бізнесу розглядають саме грантові кошти. Тому закономірним є питання – Як подати заявку на грант і як його отримати? І тут, звісно, в першу чергу постає необхідність підготовити бізнес-план для гранту. Це правильно, оскільки будь-який бізнес не варто починати без детального бізнес-плану, а тим більше залучати кошти і брати на себе певні зобовʼязання. Саме так, тут важливо розуміти, що державний грант на Власну справу це крім грошей ще і зобовʼязання одержувача перед державою.
Тому перед тим як готувати бізнес-план для гранту необхідно дати відповідь на два інші запитання:
Чи відповідаю я грантовим вимогам?
Чи потрібен мені грант?
Пропонуємо почати з питання Чи відповідаю я грантовим вимогам?
Як правило, в умовах надання гранту описується яким вимогам має відповідати заявник при подачі заявки на грант. Так при отриманні мікрогранту на Власну справу перевіряється не лише бізнес-план але і ділова репутація, місце розташування бізнесу тощо.
Так, перевірка ділової репутації проводиться уповноваженим банком, зокрема, за такими критеріями: корупційні дії; наявність судових справ, зокрема кримінальних проваджень, у яких отримувач є обвинуваченим, підозрюваним або засудженим; відкриті виконавчі провадження, у яких отримувач є боржником; наявність справи про банкрутство; наявність податкового боргу; арешт майна; шахрайство; санкційні списки.
Своїм клієнтам ми пропонуємо скористатись чек-листом, за допомогою якого вони можуть перевірити чи відповідають вони вимогам надання гранту на Власну справу. Невідповідність вимогам гранту стане причиною для відмови в отриманні гранту.
Друге про що потрібно подумати Чи потрібен грант? Або іншими словами чи маєте ви можливість виконати грантові вимоги після отримання гранту. Адже грант – це не кошти які надаються безоплатно державою для будь-яких цілей. Отримуючи державний грант, ви берете на себе певні зобовʼязання, які потрібно виконати.
Перше – це створення робочих місць. При подачі заявки на грант ви берете на себе зобовʼязання створити відповідну кількість робочих місць протягом шести місяців з дня отримання коштів і працевлаштування таких людей протягом 24 місяців.
Друге – ви повинні зареєструвати свою підприємницьку діяльність.
Третє – це використання одержаних грантових коштів відповідно до цілей які вказані в вашій грантовій заявці.
Передбачено, що грантові кошти можна використовувати на:
- придбання меблів, обладнання, транспортних засобів які будуть використовуватись в робочих цілях
- ліцензійне програмне забезпечення – не більше 50% від суми гранту
- закупівля сировини і матеріалів – не більше 70% від суми гранту
- маркетинг і реклама – не більше 10% від суми гранту
- орендна плата за приміщення або ділянку – не більше 25% від суми гранту
- оренда обладнання – не більше 30% від суми гранту
- лізинг обладнання – не більше 50% від суми гранту.
Якщо ви визначились з цими питаннями, то можна переходити до підготовки бізнес-плану та подачі грантової заявки. Єдине варто памʼятати що правильний бізнес-плану це лише третина успіху. І крім підготовки бізнес-плану самому заявнику необхідно бути готовим.
Причин у відмові в гранті може бути багато. Це від невідповідності зазначених реєстраційних даних чи ділової репутації до неефективності описаної вами в бізнес-плані моделі бізнесу чи непроходження співбесіди.
Проте, головними називають:
- фінансова частина бізнес-плану є недостатньо детальною і не відображає всіх витрат;
- заявник не розуміє які зобовʼязання він бере на себе отримуючи грант, в тому числі і щодо сплати податків, навіть якщо вони прописані в бізнес-плані;
- не враховується збільшення податкового навантаження через зростання мінімальної заробітної плати в наступних періодах;
- заявник не враховує зобовʼязання участі власними коштами, якщо це необхідно.
Варто не забувати, що подавати заявку на отримання гранту можна неодноразово.